Jak ušetřit na energiích?

Na energiích můžeme v domácnosti ušetřit tisíce. Jak tedy na to? Dodržujte následující jednoduché tipy.

Šetříme elektřinou

 • Při výběru nového spotřebiče se nezapomeňte podívat do údajů na elektronickém štítku, zajímejte se o jejich úspornost ještě před koupí.
 • Spotřebiče spotřebovávají energii i v pohotovostních režimech. Nenechte se proto unášet tím, že spotřebič přece „odpočívá“ a odpojte jej i ze zásuvky. Jedná se typicky o televize či počítače nebo také o telefony, které necháváme dlouho „přebíjet“ a nikoliv dobíjet.
 • Pečujte o svoji ledničku. Pravidelně ji odmrazujte, nevkládejte do ní teplé potraviny, kontrolujte také, zda správně těsní.
 • Nepoužívejte pračku ani myčku, aniž byste je nenaplnili celé. Pro ušetřetí se vyplatí si nějakou tu chvíli počkat, než prát či mýt mnohokrát a to jen pár věcí.
 • Podobně lze uvažovat i v případě sušička prádla: pokud její užití není nezbytně nutné, raději nechte prádlo uschnout na čerstvém vzduchu. Je však zřejmé, že v zimě to půjde jen těžko; i tak alespoň omezte případy, kdy sušíte pouze pár kusů prádla (což samozřejmě souvisí i s odpovídajícím praním).
 • Máte už starý kotel? Zvažte jeho výměnu za úspornější kondenzační kotel. Sice to znamená počáteční investici, v dlouhodobějším časovém horizontu se ale tento výdaj vyplatí.
 • Zkontrolujte vhodné nastavení elektrického bojleru. Myslete na to, že každý stupeň nahoru Vás něco stojí, proto teplotu zbytečně nepřekračujte. Ideálně by měla být nastavena na 55°C, omezíte tím i tvorbu vodního kamene, který běžně zvyšuje spotřebu.
 • Vyměňte staré žárovky za úsporky či LEDky.
 • Sjednejte si u dodavatele energie dvoutarifní sazbu elektřiny. Znamená to, že v určitou denní dobu Vás vyjde spotřeba elektřiny levněji.

Šetříme vodou

 • Koupele nahraďte krátkým osprchováním, 5 minut ve sprše postačí. Používejte také úsporné sprchové hlavice, díky kterým voda ze sprchy stříká v menších kapkách, avšak svou správnou funkci si plně zachovává.
 • Kapající kohoutky vždy co nejdříve opravte. I když se to nezdá, dlouhodoběji kapající kohoutky Vás připravují o litry vody. Taktéž je vhodné zakoupit a nainstalovat do kohoutků tzv. perlátor, který vháněním kyslíku do vody snižuje její průtok a tím i spotřebu.
 • Při čištění zubů nenechávejte puštěný kohoutek. Je to nesmyslný zlozvyk.
 • Pro zalévání kytek na zahradě či předzahrádce použijte dešťovou vodu.
 • Vlastníte starší model WC? Pořiďte si takový typ, který umožňuje dva způsoby spláchnutí – buď je pro tento účel použito menšího objemu vody nebo v případě potřeby vyššího. Jestliže nechcete utrácet za nové WC, zkuste zařízení „WC stop“ snižující objem vody nutné pro spláchnutí.


Šetříme plynem

 • Jestliže máte plynový kotel, zvažte jeho výměnu za novější kondenzační, který Vám v dlouhodobějším časovém horizontu ušetří. Stejně tak je velmi vhodné provádět pravidelné odborné kontroly ať už máte kotel kterýkoli (vyhnete se případným poruchám a výdajům za opravy) a mít jej také správně nastavený tak, aby provoz kotle nebyl zbytečně drahý.
 • Podobně je třeba zacházet s radiátory, tj. vhodná údržba zajistí jednak správné fungování, jednak neprotopíme zbytečně korunky navíc. Zásadní roli hraje každoroční odvzdušnění radiátorů před začátkem topné sezóny, nezapomeňte ale také zkontrolovat ventily a vysát z radiátorů prach. Taktéž nestavte v zimě před radiátory žádný velký nábytek, který by zabraňoval cirkulaci ohřátého vzduchu.
 • Do této údržby je vhodné zařadit také pravidelné kontroly komína, a to především jako prevenci požárů kvůli usazeným spalinám.

Další články:

Finanční rezerva: Co to je a jak ji správně budovat
Na jaké informace máte nárok při žádosti o úvěr?
Jak zasáhne řetězec Lidl do stravenkového trhu?
Nebankovní půjčky, kde opravdu půjčí
Rady, jak lze ušetřit peníze
Víte o svých dluzích?
SMS půjčka pro matky na mateřské dovolené
SMS půjčky do výplaty - bez starostí
Co obnáší refinancování půjček
SMS půjčka každému ihned na účet
SMS půjčka bez doložení příjmu
Online půjčka ihned na účet
Půjčky bez registru online
Rychlé půjčky ihned na účet
Půjčka na OP bez ručitele či zástavy
Jak ušetřit na energiích?

Na co je vhodné znát RPSN
Jak "správně" používat kreditní kartu

Půjčky pro všechny

Hotovostní půjčky Vám mohou pomoci, když potřebujete peníze ihned na ruku.

Bankovní i nebankovní půjčka do 20000 ihned zase může pomoci krátkodobě vylepšit Vaši finanční situaci.

Pokud si půjčujeme peníze, pravděpodobně jich sami nazbyt nemáme, a tak se velké oblibě těší nebankovní půjčky bez poplatku předem.

Konsolidace půjček bez ručení Vám pomůže udělat si 'pořádek' ve Vašich stávajících závazcích a platit méně peněz na splátkách.

Doporučujeme:

www.kávovary-informace.cz – Váš průvodce výběrem kávovaru nebo espressa.

Na Maxi-půjčky.cz se můžete dozvědět více informací o rychlé půjčce bez doložení příjmu.


© 2014 iPůjčky-online.cz, všechna práva vyhrazena.
Účel webu je čistě informační. Jeho prozovovatel není poskytovatelem ani zprostředkovatelem spotřebitelských úvěrů podle zák. č. 257/2016 Sb.