Důležitá informace: Povšimněte si, prosíme, data publikování článku. Informace již nemusí být aktuální a odpovídat platné právní úpravě o spotřebitelských úvěrech.

K čemu je údaj RPSN

Půjčky pro začínající podnikatele poskytují banky i nebankovní společnosti

Aktualizováno 22.5.2024

RPSN je doslovně řečeno Roční Procentní Sazba Nákladů, ta nám udává procenta z dlužné částky. Toto procento potom musí dlužník zaplatit za období jednoho roku.

RPSN v sobě obsahuje všechny náklady spojené s půjčkou a tím se liší od běžného úroku, který ukazuje pouze cenu vypůjčených peněz. Náklady, které RPSN obsahuje, jsou například administrativní poplatky, poplatky za vedení účtu nebo pojištění proti neschopnosti splácet.

Výpočet RPSN

Co je důležité proto, abyste si vypočítali vaše RPSN? Potřebujete znát výši úvěru, pravidelnou splátku, dobu a interval splácení, plus si můžete přidat dodatečný náklad. Pro vaše pohodlí stačí trochu pohledat na googlu a nějaká RPSN kalkulačka vám hned vyleze. Do té už jen naťukáte údaje, které jste si připravili a výsledek máte během minutky před očima. A proč si RPSN vypočítat? Ony se dvě půjčky se stejným úrokem mohou zdát stejnými, ale právě RPSN vám pomůže zjistit, jaká bude lepší.

Jedna půjčka může mít vetší administrativní poplatky nebo poplatky za vedení účtu, a hned vychází jedna z dvou původně identických půjček výhodněji. Právě proto je dobré si RPSN vypočítat. Pokud si RPSN chcete zjistit sami, tak vzoreček samozřejmě existuje, přece i ta webová kalkulačka to podle něčeho počítá. Vzorec pro tento výpočet najdete v příloze zákona 321/2001 Sb.

Průměrné RPSN

Všechno se dá zprůměrovat a samozřejmě to tak je i s RPSN. Průměr RPSN se liší u bankovních a nebankovních poskytovatelů. Pokud se tedy zaměříme na bankovní poskytovatele úvěrů, cifra průměrného RPSN bude 8 až 13%. Je to hodně nebo málo? Výhodná půjčka by se měla pohybovat pod 15%, takže RPSN kolem 10% je ideální. Také se většina bank o toto procento snaží a to minimálně u půjček do 60 000Kč. Samozřejmě ne každý v dnešní době bankovní půjčku získá, v tom případě je většinou nutné sáhnout po půjčce nebankovní, kde je ovšem výše RPSN vyšší. K tomu nám právě poslouží již zmiňovaná kalkulačka nebo vzoreček.


Další články:

Co si promyslet předtím, než si vezmete půjčku
Na jaké informace máte nárok při žádosti o úvěr?
Na co je vhodné znát RPSN
Víte o svých dluzích?
Rady, jak lze ušetřit peníze
Jak ušetřit na energiích?
Co obnáší refinancování půjček
Kreditní karta
Jak "správně" používat kreditní kartu
Jak zasáhne řetězec Lidl do stravenkového trhu?
Finanční rezerva: Co to je a jak ji správně budovat
Nebankovní půjčky, kde opravdu půjčí
SMS půjčky do výplaty - bez starostí
SMS půjčka každému ihned na účet
SMS půjčka bez doložení příjmu
SMS půjčka pro matky na mateřské dovolené
Online půjčka ihned na účet
Rychlé půjčky ihned na účet
Půjčky bez registru online
Půjčka na OP bez ručitele či zástavy

Náš tip

Potřebujete půjčku 5000 ihned ?
O malých, rychlých a dostupných půjčkách čtěte více zde.

Půjčky nejen pro začínající podnikatele

Někdo potřebuje hotovostní půjčku, jiný zase půjčku krátkodobou. Ať tak či onak, trh půjček dnes nabízí velkou škálu bankovních i nebankovních produktů.

Mezi nejčastěji hledanými a velmi oblíbenými je určitě půjčka do 20000 ihned. Rychlá půjčka ihned na ruku jako příklad okamžité hotovostní nebankovní půjčky přijde vhod hlavně těm, kteří mají zápis v registru dlužníků.

Samozřejmostí většiny nebankovních půjček je, že jsou to půjčky bez poplatku předem. Speciálním typem půjčky je půjčka na sloučení více půjček do jedné bez nutnosti mít ručitele, neboli konsolidace půjček bez ručení.


Další informace k tématu online nebankovních půjček najdete na těchto webových stránkách


www.kávovary-informace.cz – Váš průvodce výběrem kávovaru nebo espressa.
© 2024 iPůjčky-online.cz, všechna práva vyhrazena.
Účel webu je čistě informační. Jeho prozovovatel není poskytovatelem ani zprostředkovatelem spotřebitelských úvěrů podle zák. č. 257/2016 Sb.